Lastik Boyutlarının Önemi

Kategori: Blog | Yazar: lastikal | Mart 01, 2023 Tarihinde Yayınlandı!
goodyear

Aşınmış lastiklerinizi aynı veya benzer bir setle değiştirmek, aracınızın tasarlandığı gibi çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca, aracınızın tasarlandığı performans ve güvenliği korumak çok mantıklıdır.

Aracınızın lastikleri hakkında bilinçli bir karar vermek için, lastik ebadı ve hız derecesinin yanı sıra yeni lastiklerden kaç kilometre beklenebileceğini (buna diş aşınması denir) göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bunun için gerekli bilgiler mevcut lastiklerinizin yanaklarında, kullanım kılavuzlarında, çevrimiçi kaynaklarda ve lastik satıcılarında bulunabilir. Tüm bilgi kaynaklarının birbiriyle uyumlu olduğunu teyit etmek önemlidir.

Lastik Boyutu Nedir?

Nokian 185 60 R14 82H WeatherproofEşdeğer bir lastik bulmak için uygun boyutun belirlenmesi gerekir. Bu genellikle kısa bir sayı ve harf dizisi olarak gösterilir. Örneğin, 245/40-R18 . İlk sayı, lastiğin en geniş noktasındaki milimetre cinsinden genişliğidir. Eğik çizgiden sonraki sayı, yanağın genişliğe kıyasla ne kadar uzun olduğunu gösteren en-boy oranıdır. Bu sayı ne kadar yüksekse, yanak o kadar uzun olacaktır. Spor lastikler tipik olarak 30-40 arasında bir en-boy oranına sahipken, aile sedanları ve SUV’lar 45-60 veya daha yüksek bir aralıktadır. Son olarak, son sayı bir lastiğin sığması gereken tekerleğin inç cinsinden çapını temsil eder. “R” harfi, günümüzde neredeyse tüm lastiklerde olduğu gibi radyal lastikler anlamına gelir.

Hız Değerlendirmesi

Lastiklerin hız derecesi, performanslarını ve yüksek hızlarda ne kadar süreyle güvenle kullanılabileceklerini gösterir. Daha yüksek değerlere sahip lastikler genellikle yüksek performanslı araçlarda kullanılırken, daha düşük değerlere sahip olanlar genellikle ana akım sedan ve SUV’larda kullanılır. Orijinal lastiklerin hız derecesi, otomobilin maksimum hızına artı bir güvenlik marjına eşleşir. Bu derecelendirme, lastik ebadını takip eden alfa sayısal koddaki bir harfle gösterilir; L 75 km’ye karşılık gelir ve Y 186 km’den fazlasını temsil eder.

Sırt Aşınma Bilgisi

Lastik kilometresini tahmin etmek için iki veri parçası kullanılabilir. Sırt aşınma derecesi ve kilometre garantisi. Diş aşınma derecesi lastik yanağında “diş aşınması “ndan sonra bulunur ve bir sayı olarak ifade edilir. Daha yüksek bir sayı, daha uzun bir kullanım ömrü şansını artırır. Ancak, testler kesin olmadığından, bu sayıda farklılıklar olabilir.

Doğru bir lastik ömrü beklentisi için ve satın almayı düşündüğünüz lastikler arasında karşılaştırma yapmak için üreticinin sırt ömrü garantilerine bir göz atın. Birçok lastik, üretim kalitesi/hata garantilerine ek olarak diş ömrü garantisine sahiptir ve bu garantiler internette veya pazarlama materyallerinde bulunabilir; öyle ki sürücülerin dörtte üçü lastiklerinin garantide belirtilen kilometreye ulaşılana kadar dayanacağına güvenebilir.

Run-Flat Lastikler

Birçok otomobil fabrika çıkışında run-flat lastiklerle birlikte gelir. Bu lastikler patlasa bile kısa mesafelerde ve düşük hızlarda sürülebilir ve eve veya bir onarım tesisine ulaşmanızı sağlar. Aşınmış run-flat lastiklerinizi geleneksel lastiklerle değiştirebilir ve bir yedek lastik taşıyabilirsiniz, ancak bazı durumlarda bagaj alanının yetersizliği nedeniyle bu mümkün olmayabilir. Yeni araçlarda lastik basıncı izleme sistemlerinin zorunlu olarak kullanılması sayesinde, başlangıçta bunlarla birlikte gelmeyen araçlara bile run-flat takmak artık mümkün.

Run-flat lastiklerin bazı dezavantajları vardır. Sert yanakları lastiği basınçsızken yukarıda tutmak için gereklidir, bu da daha kötü kaldırımlarda daha sert bir sürüşe neden olabilir. Mevcut teknoloji bu sorunu iyileştirmiştir, ancak run-flat lastikler normal lastiklere kıyasla sınırlı seçim seçeneklerine sahip premium fiyatlı ürünler olmaya devam etmektedir.

Lastikleri Değiştirmek mi Yükseltmek mi?

Aracınızın lastiklerini eşdeğer bir lastikle mi değiştireceğinize yoksa yükseltilmiş bir versiyon mu satın alacağınıza karar vermelisiniz. Sitemiz üzerinden tüm lastik fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lastiklerin Değiştirilmesi

Lastik yenilemeye hazır mısınız? Aracınıza neyin uyduğunu görmek için Lastikal.com.tr  gibi muhteşem çevrimiçi perakendecileri inceleyin. Online alışveriş, tam olarak ihtiyacınız olan lastikleri seçme olanağı sunar.  Çalışanlarımızın  harika karar kılavuzuyla mükemmel lastikleri bulmanıza yardımcı olmasına izin verin.

Lastiklerinizi Yükseltme

Sıkıcı eski lastiklerden bıktınız mı? Yeni bir jant seti ile aracınızı yenileyin. Daha fazla performans mı arıyorsunuz? Mevcut ebat lastiğinizi yüksek performanslı dört mevsim bir modele yükseltin. Sokaklarda daha fazla ses mi çıkarmak istiyorsunuz? Neden daha geniş, daha düşük profilli yaz veya yüksek performanslı dört mevsim lastiklerini tercih etmiyorsunuz? Ama önce, uzmanlarımızla lastiklerin aracınızı gerçekten taşıyıp taşıyamayacağını ve herhangi bir süspansiyon veya gövde parçasına sürtünüp sürtünmeyeceğini kontrol edin.

Honda Civic gibi birçok araç çeşitli jant ve lastik ebatlarıyla üretilmektedir. Daha düşük profilli bir lastiğe geçerken genellikle daha büyük çaplı bir jant kullanılabilir. Dış çap sabit kalmalıdır, çünkü bu aracın süspansiyonunu, yerden yüksekliğini ve vitesini etkiler. Yanak inceldikçe, bunu telafi etmek için jantın boyutunun artması gerekir. Düşük profilli lastiklerin jant çapını nasıl etkilediğini görmek için bu ebat kılavuzunu kullanın.

Daha geniş, daha düşük profilli yüksek performans lastiklerine geçebilirsiniz… ancak bunun sonuçları da olacaktır. Daha sert sürüş mü? Kontrol edin. Daha hızlı aşınma mı? Kontrol edin. Daha yüksek ses mi? Kontrol edin.  Ayrıca, otoyollarda daha fazla direksiyon düzeltmesinin yanı sıra artan çukur hasarı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Unutmadan söyleyelim: bu lastikler sizi maddi olarak da zorlayacak ve yeni jantlar gerektirecektir. Bu işe girişmeden önce, tüm bu ince ayrıntıları dikkatlice değerlendirin.